
6W DC/DC converter with 5V output voltage and 1A output current. Features 10kV isolation voltage, 77% efficiency, and a DIP package for PCB mounting. Operates within a 4.5V to 9V input voltage range and offers short-circuit protection. This isolated converter is designed for through-hole mounting and operates from -40°C to 75°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Recom REC6-0505SRW/R10/A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Current - Output 1 | 1A |
| Depth | 32mm |
| Efficiency | 77% |
| Features | SCP |
| Height | 10.2mm |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 10kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 32mm |
| Max Input Voltage (DC) | 9V |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5V |
| Max Input Voltage | 9V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 1A |
| Max Output Power | 6W |
| Max Output Voltage | 5V |
| Max Power Dissipation | 6W |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Nominal Input Voltage | 5V |
| Nominal Output Voltage | 5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1A |
| Output Power | 6W |
| Output Voltage | 5V |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECONOLINE REC6/R |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Weight | 14g |
| Width | 20.3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Recom REC6-0505SRW/R10/A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
