
Board mount DC/DC converter, 6W output power, featuring dual +/-5V outputs with a maximum output current of 500mA per output. Operates with an input voltage range of 18-36V DC, nominal 24V DC, and offers 10kV isolation voltage. This component boasts 81% efficiency, a wide operating temperature range of -40°C to 75°C, and includes short-circuit protection (SCP). Packaged in a DIP form factor for through-hole mounting, it is lead-free, RoHS, and REACH SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Recom REC6-2405DRW/R10/C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Depth | 32mm |
| Efficiency | 81% |
| Features | SCP |
| Height | 10.2mm |
| Isolation Voltage | 10kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 32mm |
| Max Input Voltage (DC) | 36V |
| Min Input Voltage (DC) | 18V |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Max Output Power | 6W |
| Max Output Voltage | 5V |
| Max Power Dissipation | 6W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Nominal Output Voltage | -5V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Power | 6W |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECONOLINE REC6/R |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | -5V |
| Weight | 14g |
| Width | 20.3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Recom REC6-2405DRW/R10/C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.