
6W DC-DC converter with a 15V output voltage and 400mA maximum output current. Features 8kV isolation voltage, 85% efficiency, and short-circuit protection (SCP). Operates from an 18V to 36V input range with a nominal input of 24V. Packaged in a DIP through-hole mount, measuring 32mm x 20.3mm x 10.2mm, and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Recom REC6-2415SRW/R8/C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Efficiency | 85% |
| Features | SCP |
| Height | 10.2mm |
| Isolation Voltage | 8kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 32mm |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 400mA |
| Max Output Voltage | 15V |
| Max Power Dissipation | 6W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 6W |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECONOLINE REC6/R |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Weight | 14g |
| Width | 20.3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Recom REC6-2415SRW/R8/C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.