Recom RP10-2412DE-HC technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Depth | 25.4mm |
| Efficiency | 84% |
| Features | OVP, OCP, SCP |
| Height | 16.8mm |
| Isolation Voltage | 1.6kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 50.8mm |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Current | 416mA |
| Max Output Voltage | 12V |
| Max Power Dissipation | 10W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Power | 10W |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | POWERLINE RP10-E (10W) |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Weight | 37.9g |
| Width | 25.4mm |