Recom RP15-243.3SAW/P-HC technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Efficiency | 86% |
| Features | OVP, OCP, SCP |
| Height | 16.5mm |
| Isolation Voltage | 1.6kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 25.4mm |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 9V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 4A |
| Max Output Voltage | 3.63V |
| Max Power Dissipation | 15W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 15W |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | POWERLINE RP15-AW (15W) |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Weight | 21.4g |
| Width | 25.4mm |