Recom RP40-2415DG technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Depth | 50.8mm |
| Efficiency | 87% |
| Features | UVLO, OVP, OCP, SCP |
| Height | 10.2mm |
| Isolation Voltage | 1.6kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 50.8mm |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 1.4A |
| Max Output Voltage | 16.5V |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Power | 40W |
| Package Quantity | 4 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | POWERLINE RP40-G |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | -15V |
| Weight | 60g |
| Width | 50.8mm |