Recom RP40-4815SG technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Efficiency | 89% |
| Features | UVLO, OVP, OCP, SCP |
| Height | 10.2mm |
| Isolation Voltage | 1.6kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 50.8mm |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 36V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2.67A |
| Max Output Voltage | 16.5V |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 48V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 40W |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | POWERLINE RP40-G (40W) |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Weight | 60g |
| Width | 50.8mm |