Recom RPP20-2412DW technical specifications.
| Current - Output 1 | -833mA |
| Current - Output 2 | 833mA |
| Depth | 11.7mm |
| Efficiency | 89.4% |
| Features | UVLO, OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 12.7mm |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 1.6kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 40.6mm |
| Max Input Voltage (DC) | 36V |
| Min Input Voltage (DC) | 9V |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 9V |
| Max Operating Temperature | 97°C |
| Min Operating Temperature | -45°C |
| Max Output Current | 833mA |
| Max Output Power | 20W |
| Max Output Voltage | 12V |
| Max Power Dissipation | 20W |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Nominal Output Voltage | -12V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 833mA |
| Output Power | 20W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 5 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | POWERLINE+ RPP20-W |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Weight | 27g |
| Width | 25.4mm |