Recom RPP50-4805S technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 10A |
| Depth | 31.1mm |
| Efficiency | 91.4% |
| Features | UVLO, OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 11.7mm |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 51.4mm |
| Max Input Voltage (DC) | 75V |
| Min Input Voltage (DC) | 36V |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 36V |
| Max Operating Temperature | 81°C |
| Min Operating Temperature | -45°C |
| Max Output Current | 10A |
| Max Output Power | 50W |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 48V |
| Nominal Output Voltage | 5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 10A |
| Output Power | 50W |
| Output Voltage | 5V |
| Package Quantity | 4 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | POWERLINE+ RPP50 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Weight | 39g |
| Width | 30.5mm |