Recom RPP50-4824S-1B technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 2.1A |
| Efficiency | 91.2% |
| Features | UVLO, OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 0.41inch |
| Isolation Voltage | 2.25kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2inch |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 81°C |
| Min Operating Temperature | -45°C |
| Max Output Current | 2.1A |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 48V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 50W |
| Series | POWERLINE+ RPP50 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Width | 1.6inch |