Rectron 5KP24CA-B technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 38.9V |
| Diameter | 9.1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.1mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 10uA |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Package Quantity | 30000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 5KP |
| DC Rated Voltage | 24V |