Rectron 5KP7.5CA-B technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 12.9V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 250uA |
| Operating Supply Voltage | 7.5V |
| Package Quantity | 30000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Power | 5kW |