
The ZBG10002 is a chassis mount optical encoder with a maximum operating temperature of 85°C and a current rating of 250mA. It is designed for use in general applications and features a quadrature, incremental output type. The encoder is not a built-in switch and has no detent. It is terminated with a connector and is suitable for use in environments with temperatures between 0°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Red Lion ZBG10002 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Built in Switch | No |
| Current Rating | 250mA |
| Detent | No |
| Encoder Type | Optical |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Chassis Mount, Flanges |
| Output Type | Quadrature, Incremental |
| Primary Type | ENCODER |
| Series | ZBG |
| Termination | Connector |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Red Lion ZBG10002 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.