
The ZGH0100C optical encoder features a current rating of 50mA and operates within a temperature range of 0-70°C. It is designed for chassis mount applications and provides a quadrature, incremental output type. The encoder is a single unit, packaged in a 100-series enclosure.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Red Lion ZGH0100C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Built in Switch | No |
| Package/Case | 100 |
| Current Rating | 50mA |
| Detent | No |
| Encoder Type | Optical |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Chassis Mount, Flanges |
| Output Type | Quadrature, Incremental |
| Package Quantity | 1 |
| Series | ZGH |
| Termination | Cable |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Red Lion ZGH0100C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.