
Primary Battery, Lithium, 1225, 3V, 0.048Ah,
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacity | 48mAh |
| Chemistry/Technology | Lithium |
| Height | 2.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Material | Lithium |
| Outside Diameter | 12.5mm |
| Packaging | Tray |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| Rechargeability | Non-Rechargeable |
| RoHS Compliant | No |
| Voltage Rating | 3V |
| Weight | 0.9g |
| RoHS | Not Compliant |
