The CR2477NFH-LF is a 3V lithium battery with a capacity of 950mAh. It has a diameter of 24.5mm and a height of 7.7mm. The battery is non-rechargeable and has a lead length of 3.9mm. It is available in bulk packaging with 200 units per package. The battery is lead-free and compliant with Reach SVHC regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Renata CR2477NFH-LF technical specifications.
| Battery Size | 2477 |
| Capacity | 950mAh |
| Chemistry/Technology | Lithium |
| Diameter | 24.5mm |
| Height | 7.7mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 3.9mm |
| Orientation | Horizontal |
| Output Voltage | 3V |
| Outside Diameter | 24.5mm |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| Rechargeability | Non-Rechargeable |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CR |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 3V |
| Weight | 0.296301oz |
| Width | 24.7mm |