Power Line Choke Wirewound 3.3uH 20% 10KHz 35A 2mOhm DCR RDL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Line Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 10KHz |
| Maximum DC Current | 35A |
| Maximum Saturation Current | 125A |
| Max DC Resistance | 0.002Ohm |
| Lead Style | Radial |
| Height | 38.1mm |
| Product Diameter | 40.64mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |