The RL-1328-10-150 is a dual common mode choke from Renco Electronics, designed for power and signal line applications. It features a through hole package with a mounting type of through hole. The inductance is 150uH with a maximum leakage inductance of 13uH. The device can withstand a maximum DC current of 10A and has a maximum DC resistance of 0.009 ohms. The operating temperature range is from -55 to 130 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renco Electronics RL-1328-10-150 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 150uH |
| Leakage Inductance | 13u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 10A |
| Max DC Resistance | 0.009Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renco Electronics RL-1328-10-150 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.