The RL-1328-10-2200 is a dual common mode choke from Renco Electronics. It has a mounting type of through hole and measures 61.11mm in length, 50.8mm in depth, and 31.75mm in height. This power line inductor has a configuration of dual and a number of lines of two. It features an inductance of 2.2mH and a leakage inductance of 176u(Max) at a test frequency of 1k. The choke can withstand a maximum DC current of 10A and has a maximum DC resistance of 0.035. It operates within a temperature range of -55 to 130 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renco Electronics RL-1328-10-2200 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 2.2mH |
| Leakage Inductance | 176u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 10A |
| Max DC Resistance | 0.035Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renco Electronics RL-1328-10-2200 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.