The RL-1328-10-330 is a dual common mode choke with an inductance of 330uH and a maximum DC current of 10A. It has a withstand voltage of 2.5kVAC and operates within a temperature range of -55 to 130 degrees Celsius. The device is designed for through hole mounting and is suitable for power and signal line applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renco Electronics RL-1328-10-330 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 330uH |
| Leakage Inductance | 26u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 10A |
| Max DC Resistance | 0.013Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renco Electronics RL-1328-10-330 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.