The RL-1328-15-270 is a dual common mode choke with a maximum DC current of 15A and a maximum DC resistance of 0.008ohm. It has a withstand voltage of 2.5kVAC and is designed for through hole mounting. The inductance is 270uH with a leakage inductance of 21uH maximum at a test frequency of 1k. The operating temperature range is from -55 to 130 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 270uH |
| Leakage Inductance | 21u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 15A |
| Max DC Resistance | 0.008Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Mounting | Through Hole |
| Product Length | 61.11mm |
| Product Depth | 50.8mm |
| Height | 31.75mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |