The RL-1328-15-2700 is a dual common mode choke from Renco Electronics, designed for power line applications. It features an inductance of 2700uH with a maximum leakage inductance of 208uH at 1kHz test frequency. The device can withstand a maximum DC current of 15A and has a maximum DC resistance of 0.027 ohms. It is rated for a withstanding voltage of 2.5kVAC and is suitable for through-hole mounting. The choke operates within a temperature range of -55 to 130 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 2700uH |
| Leakage Inductance | 208u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 15A |
| Max DC Resistance | 0.027Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Mounting | Through Hole |
| Product Length | 61.11mm |
| Product Depth | 50.8mm |
| Height | 31.75mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |