This dual common mode choke from Renco Electronics is designed for through hole mounting and features a maximum operating temperature range of -55°C to 130°C. It has a withstand voltage of 2.5 kilovolts AC and a maximum DC current rating of 22 amperes. The choke's DC resistance is a maximum of 0.0055 ohms, and its inductance is 330 microhenries. Additionally, the leakage inductance is a maximum of 31 microhenries, and the test frequency is 1 kilohertz. The product measures 61.11 millimeters in length, 50.8 millimeters in depth, and 31.75 millimeters in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renco Electronics RL-1328-22-330 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 330uH |
| Leakage Inductance | 31u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 22A |
| Max DC Resistance | 0.0055Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renco Electronics RL-1328-22-330 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.