The RL-1328-22-68 is a dual common mode choke from Renco Electronics, designed for power and signal line applications. It features a maximum DC current rating of 22A and a maximum DC resistance of 0.0028 ohms. The choke has a leakage inductance of 8uH (max) and a withstand voltage of 2.5kVAC. It is suitable for through hole mounting and operates within a temperature range of -55°C to 130°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 68uH |
| Leakage Inductance | 8u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 22A |
| Max DC Resistance | 0.0028Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Mounting | Through Hole |
| Product Length | 61.11mm |
| Product Depth | 50.8mm |
| Height | 31.75mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |