The RL-1328-3-150 is a dual common mode choke from Renco Electronics, designed for power and signal line applications. It features a maximum DC current of 3A and a maximum DC resistance of 0.034 ohms. The choke has a withstanding voltage of 2.5kVAC and operates over a temperature range of -55°C to 130°C. It is mounted through a hole and measures 61.11mm in length, 50.8mm in depth, and 31.75mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 150uH |
| Leakage Inductance | 25u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 3A |
| Max DC Resistance | 0.034Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |