The RL-1328-3-2700 is a dual common mode choke from Renco Electronics. It has a mounting type of through hole and a product size of 61.11mm in length, 50.8mm in depth, and 31.75mm in height. This power line inductor has a configuration of dual and a number of lines of two. It features an inductance of 2700uH, a leakage inductance of 220uH maximum, and a test frequency of 1k. The maximum DC current is 3A, with a maximum DC resistance of 0.083 ohms. It can withstand a voltage of 2.5kVAC and operates between -55°C and 130°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renco Electronics RL-1328-3-2700 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 2700uH |
| Leakage Inductance | 220u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 3A |
| Max DC Resistance | 0.083Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renco Electronics RL-1328-3-2700 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.