The RL-1328-3-470 is a dual common mode choke from Renco Electronics, designed for power and signal line applications. It features a mounting style of through hole and a configuration of dual lines. The choke has an inductance of 470uH, a leakage inductance of 49uH maximum, and a maximum DC current of 3A. It can withstand a voltage of 2.5kVAC and operates within a temperature range of -55 to 130°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renco Electronics RL-1328-3-470 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 470uH |
| Leakage Inductance | 49u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 3A |
| Max DC Resistance | 0.04Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renco Electronics RL-1328-3-470 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.