The RL-1328-3-680 is a dual common mode choke from Renco Electronics with a mounting type of through hole. It has a product length of 61.11mm, depth of 50.8mm, and height of 31.75mm. This power line inductor is configured as a dual inductor with a maximum DC current rating of 3A and a maximum DC resistance of 0.042 ohms. The choke can withstand a voltage of up to 2.5kVAC and operates within a temperature range of -55 to 130 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 680uH |
| Leakage Inductance | 53u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 3A |
| Max DC Resistance | 0.042Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |