This dual common mode choke from Renco Electronics features a mounting type of through hole and a maximum operating temperature of 130 degrees Celsius. The device has a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius and a withstand voltage of 2.5kVAC. It is designed for use in power and signal line applications and has a maximum DC current of 3A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renco Electronics RL-1328-3-8200 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 8200uH |
| Leakage Inductance | 688u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 3A |
| Max DC Resistance | 0.144Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renco Electronics RL-1328-3-8200 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.