The RL-1328-35-150 is a dual common mode choke from Renco Electronics. It has a type of power line and a configuration of dual lines. The inductance is 150uH with a maximum leakage inductance of 11uH at a test frequency of 1k. It can withstand a maximum DC current of 35A and has a maximum DC resistance of 0.0026 ohms. The choke is designed for through hole mounting and has a product length of 61.11mm, product depth of 50.8mm, and a height of 31.75mm. It operates between -55°C and 130°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 150uH |
| Leakage Inductance | 11u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 35A |
| Max DC Resistance | 0.0026Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Mounting | Through Hole |
| Product Length | 61.11mm |
| Product Depth | 50.8mm |
| Height | 31.75mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |