This dual common mode choke from Renco Electronics is a power line component with a mounting type of through hole. It has a product length of 61.11mm, depth of 50.8mm, and height of 31.75mm. The choke has an inductance of 220uH and a maximum leakage inductance of 18uH. It can withstand a voltage of up to 2.5kVAC and has a maximum DC current of 35A. The component operates within a temperature range of -55 to 130 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renco Electronics RL-1328-35-220 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 220uH |
| Leakage Inductance | 18u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 35A |
| Max DC Resistance | 0.0032Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renco Electronics RL-1328-35-220 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.