The RL-1328-5-100 is a dual common mode choke from Renco Electronics with a mounting type of through hole. It has a product length of 61.11mm, depth of 50.8mm, and height of 31.75mm. This power line inductor has a configuration of dual and a number of lines of 2. The inductance is 100uH with a maximum leakage inductance of 17uH. It can withstand a voltage of 2.5kVAC and has a maximum DC current of 5A with a maximum DC resistance of 10mOhms. The operating temperature range is from -55 to 130 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renco Electronics RL-1328-5-100 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 100uH |
| Leakage Inductance | 17u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 5A |
| Max DC Resistance | 10mOhm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renco Electronics RL-1328-5-100 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.