Common Mode Chokes Dual 2700uH 1kHz 5A 0.052Ohm DCR Thru-Hole
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renco Electronics RL-1328-5-2700 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 2700uH |
| Leakage Inductance | 208u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 5A |
| Max DC Resistance | 0.052Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renco Electronics RL-1328-5-2700 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.