This dual common mode choke is a power line component with a mounting type of through hole. It has a product length of 61.11mm, depth of 50.8mm, and height of 31.75mm. The choke has an inductance of 680uH and a maximum leakage inductance of 48uH at a test frequency of 1kHz. It can withstand a maximum DC current of 5A and has a maximum DC resistance of 0.027 ohms. The operating temperature range is from -55 to 130 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renco Electronics RL-1328-5-680 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 61.11 |
| Product Depth (mm) | 50.8 |
| Product Height (mm) | 31.75 |
| Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 680uH |
| Leakage Inductance | 48u(Max)H |
| Test Frequency | 1kHz |
| Maximum DC Current | 5A |
| Max DC Resistance | 0.027Ohm |
| Withstand Voltage | 2.5kVAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Cage Code | 14778 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renco Electronics RL-1328-5-680 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.