The RL-7550-2-4R7M is a wirewound ferrite inductor from Renco Electronics. It has a nominal inductance of 4.7uH with a tolerance of 20% and a self-resonant frequency of 50M(Typ) at 100KHz test frequency. The inductor can handle a maximum DC current of 1.5(Typ) and a maximum saturation current of 1.5(Typ). It measures 7.3mm in length, 2.92mm in height, and 5.5mm in depth. The operating temperature range is from -40C to 130C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Renco Electronics RL-7550-2-4R7M technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.5(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 1.5(Typ)A |
| Max DC Resistance | 0.09Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 50M(Typ)Hz |
| Product Length | 7.3mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 5.5mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |