Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renesas 2SD1950-AZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | Mini-Mold |
| Package/Case | Power Mini-Mold |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 4.5 |
| Package Width (mm) | 2.5 |
| Package Height (mm) | 1.5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | NPN |
| Configuration | Single Dual Collector |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Collector Base Voltage | 30V |
| Maximum Emitter Base Voltage | 15V |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 25V |
| Maximum DC Collector Current | 2A |
| Maximum Power Dissipation | 2000mW |
| Material | Si |
| Minimum DC Current Gain | 400@2A@5V |
| Maximum Transition Frequency | 350(Typ)MHz |
| Category | Bipolar Power |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | SAN34 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8541290075 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | Yes |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renesas 2SD1950-AZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.