The BCR30AM-12LB#B00 is a TRIAC from Renesas with a maximum repetitive peak off-state voltage of 600V and a maximum RMS current of 30A. It operates over a temperature range of -40°C to 150°C. The device is not surface mount compatible. It meets RoHS and SVHC compliance requirements.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renesas BCR30AM-12LB#B00 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Leakage Current-Max | 5A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| On-State Voltage-Max | 1.6V |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| Repetitive Peak Off-state Voltage | 600V |
| RMS Current (Irms) | 30A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Surface Mount | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Renesas BCR30AM-12LB#B00 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
