Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renesas CD82C59A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DIP |
| Package/Case | CDIP |
| Package Description | Ceramic Dual In Line Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 28 |
| PCB | 28 |
| Package Length (mm) | 37.85(Max) |
| Package Width (mm) | 15.49(Max) |
| Package Height (mm) | 4.4(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 5.92(Max) |
| Package Material | Ceramic |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | MO-103AB |
| Interrupt Mask Option | Yes |
| Interrupt Out Delay | 300(Max)ns |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Cage Code | SAN34 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Renesas CD82C59A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.