
The D13003TF16V is a ROMless SCI microcontroller from Renesas with 50 I/Os and an operating supply voltage of 5.5V. It features a BQFP package and an internal oscillator. The device operates within a temperature range of -20°C to 75°C. It includes peripherals such as PWM and WDT, and has 512B of RAM. The D13003TF16V is lead free and available in a tray packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time | 16us |
| Package/Case | BQFP |
| Interface | SCI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Memory Type | ROMless, |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Number of I/Os | 50 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | PWM, WDT, DMA |
| RAM Size | 512B |
| Series | H8® H8/300H |
| RoHS | Compliant |
