Renesas DF2117RVBG20HV technical specifications.
| Height - Seated (Max) | 1.4mm |
| Length | 13mm |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Current | 40mA |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O Lines | 141 |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Code | LFBGA |
| Package Shape | Square |
| Package Style | GRID ARRAY, LOW PROFILE, FINE PITCHMeter |
| Power Supplies | 3.3V |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Speed | 20RPM |
| Supply Voltage-Nom | 3.3V |
| Surface Mount | Yes |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal Form | Ball |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Width | 13mm |