The DF2117RVT20V is a 16-bit microcontroller from Renesas with a maximum operating frequency of 20MHz and a supply voltage of 3.3V. It features 112 I/Os and 160KB of FLASH memory. The device operates within a temperature range of -20°C to 75°C and is available in a TQFP package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Renesas DF2117RVT20V technical specifications.
| Package/Case | TQFP |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 20MHz |
| Interface | I2C, SCI |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 160KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/Os | 112 |
| Number of Programmable I/O | 112 |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |