The DF2138AVFA10V is a 128KB FLASH microcontroller from Renesas, operating at a maximum frequency of 10MHz. It features 58 programmable I/Os and 5 timers/counters. The device is packaged in a PQFP and has a operating temperature range of -20°C to 75°C. It is lead free and suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Renesas DF2138AVFA10V technical specifications.
| Access Time | 10us |
| Package/Case | PQFP |
| Frequency | 10MHz |
| Interface | I2C, IrDA, SCI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 10MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Memory Size | 128KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |