Renesas DF2166VT33WV technical specifications.
| Package/Case | TQFP |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 33MHz |
| Interface | I2C, IrDA, SCI |
| Max Frequency | 33MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 512KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 106 |
| Number of Programmable I/O | 106 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |