Renesas DF2218CUTF24V technical specifications.
| Package/Case | TQFP |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 24MHz |
| Interface | USB, SCI, UART |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 24MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 128KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |