Renesas DF2633RF28V technical specifications.
| Access Time | 28us |
| Package/Case | PQFP |
| Frequency | 28MHz |
| Interface | I2C, IrDA, SCI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 28MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 256KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 73 |
| Number of Programmable I/O | 73 |
| Number of Timers/Counters | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5V |