Renesas DF2643FC16V technical specifications.
| Access Time | 16us |
| Package/Case | PQFP |
| Frequency | 16MHz |
| Interface | I2C, IrDA, SCI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 16MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 256KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Min Supply Voltage | 3V |