The DF3029F25V is a 25MHz SCI microcontroller from Renesas, featuring 512KB of FLASH memory and 70 I/Os. It operates over a temperature range of -20°C to 75°C and is packaged in a QFP. The device is lead-free and has internal oscillator and PWM, WDT, and DMA peripherals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Renesas DF3029F25V technical specifications.
| Access Time | 25us |
| Package/Case | QFP |
| Frequency | 25MHz |
| Interface | SCI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Memory Size | 512KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |