The DF3068FBL25V is a 384KB FLASH microcontroller from Renesas operating at a maximum frequency of 25MHz and a supply voltage of 5V. It is packaged in a PQFP package and is suitable for use in temperatures between -20°C and 75°C. The device features 70 programmable I/Os, 7 timers/counters, and peripherals including PWM and WDT. It has 16KB of RAM and is available in a lead-free package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Renesas DF3068FBL25V technical specifications.
| Access Time | 25us |
| Package/Case | PQFP |
| Frequency | 25MHz |
| Interface | SCI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 25MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 384KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 70 |
| Number of Programmable I/O | 70 |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Operating Supply Voltage | 5V |