Renesas DF71250AD50FPV technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 50MHz |
| Interface | SCI |
| Max Frequency | 50MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 16KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 37 |
| Number of Programmable I/O | 37 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5V |