Renesas FS70KMJ-06 technical specifications.
| Case Connection | Isolated |
| Drain Current-Max (Abs) (ID) | 70A |
| Drain Current-Max (ID) | 70A |
| Drain-source On Resistance-Max | 84mR |
| DS Breakdown Voltage-Min | 60V |
| FET Technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JEDEC-95 Code | TO-220AB |
| JESD-30 Code | R-PSFM-T3 |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Number of Elements | 1 |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Shape | Rectangular |
| Package Style | FLANGE MOUNTMeter |
| Polarity/Channel Type | N-CHANNEL |
| Power Dissipation-Max (Abs) | 35W |
| Pulsed Drain Current-Max (IDM) | 280A |